Çizgili Forum

Geri git   Çizgili Forum > FORUM KULLANIM ALANI > Üst Yönetim Odası > TÜRKİYE REHBERİ > İL VE İLÇELERİMİZ > MARMARA BÖLGESİ > Kocaeli
Üye Ol Yardım Üye Listesi Takvim Tüm Mesajları Okunmuş Say

Yanıtla
 
Seçenekler Stil
Alt 01-06-2008, 03:37   #1
No_Name

 
No_Name - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 08-03-2008
Mesajlar: 2.130
Uye No:33
Tecrübe Puanı: 291
Karizma Puanı: 195860
Karizma Derecesi
No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde
Standart Kocaeli'nin Sosyo Ekonomik Yapısı

Konum ve Nüfus
Kocaeli, Marmara Bölgesinde Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan kavşak konumundadır. Yüzölçümü 3.505 km² olan Kocaeli İlinin 2007 yılı itibariyle nüfusu 1.437.926’dir. İlin yıllık nüfus artış hızı ‰27’dir. Km²ye düşen nüfus miktarı 398 kişiye ulaşarak İstanbul’dan sonra ülkenin en kalabalık ili olmuştur. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en küçük 7. ilidir.


Ulaşım
Kocaeli’nin sanayileşmesinde en önemli etken, tüm ulaşım imkanlarına sahip olmasıdır. Kara ve demiryolu ağları ile yapılan taşımacılık özellikle Avrupa ve Ortadoğu’ya yapılmakta olup, limanlar ile yapılan deniz taşımacılığı da önemli bir boyuta ulaşmıştır. İstanbul ve Bursa gibi önemli ticaret ve sanayi merkezlerine yakınlığı, yatırımlar açısından Kocaeli’yi öncelikli kılmaktadır. Kocaeli’nin şehir merkezi İzmit’in İstanbul’a uzaklığı 85 km’dir. İstanbul’un batı yakasında bulunan Atatürk Hava Limanı ve doğusunda faaliyet gösteren hemen yakınındaki Sabiha Gökçen Havalimanı ile dünyaya açılan Kocaeli, Ankara’ya da TEM otoyolu ile bağlıdır. Uluslararası İstanbul Atatürk Havalimanı 90 km. mesafededir. Ayrıca Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanı’na 50 km. mesafededir. 5’i Kamu Limanı (Derince ve Yarımca) ve 35 özel iskele ile deniz ulaşımı imkanları açısından tüm Anadolu’nun en iç noktasındadır.Turizm
İzmit Sekapark: Türkiye’nin ilk endüstriyel dönüşümünün gerçekleştirildiği alan olan Sekapark’ta 15 metre yüksekliğinde ve 150 m çapında dev yapay çim tepe, ülkemizdeki en büyük kaykay pisti, yapay kum plajı, çok fonksiyonlu iskeleler, binlerce kişiye hitap eden konser ve performans platformu, yüzbinlerce m2 çim alan, 6 bin ağaç, 23 km yaya yolu, 1600 m bisiklet yolu ve 800 araçlık otoparkı ile insanların dinlenme ve spor amaçlı kullanabileceği bir sahil kompleksi. Ayrıca kafeleri, et ve balık lokantaları ile çim halı sahası bulunmaktadır. Hem dinlenilebilecek,hem spor yapılabilecek hemde yemek yenilebilecek bu güzel ortamda, ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kablosuz internet hizmeti de bulunmaktadır.Derince Harikalar Sahili: Derince Sahilinde 30.000 metrekarelik bir alanda yer alan Harikalar Sahili, her yaştan insanda büyük hayranlık uyandıran ve yediden yetmişe herkese hitap eden bir eğlenme, dinlenme amaçlı bir tesistir. İçerisinde gerçek boyutlarında masal kahramanları, büyük havuzlarda çarpışan botlar, uzaktan kumanda ile kontrol edilen yatların kullanılabileceği minik marina, şelaler bulunmaktadır. Ayrıca bu masal dolu, büyülü eğlence dünyasında yel değirmeni, Nuh’un Gemisi, dinazor şeklinde binalarda hizmet veren 3 kafe, mantar ve korsan gemisi şeklinde 2 restoran, küçük mantar evlerde 3 büfe yer almaktadır.
Harikalar sahiline kara ve deniz yolu ile ulaşmak mümkündür. Şehir içi minibüs hattı sahil girişinden geçtiği gibi, düzenli vapur seferleri ile ulaşmak eşsiz körfez manzarası ile bir başka güzel olmaktadır.Gölcük Kavaklı Sahili: 81 dönümlük arazi üzerine kurulu olan Kavaklı Sahilinde adeta yok yok. Amfi tiyatro, çocuk oyun alanı, lunapark, iki futbol sahası, iki tenis kotu, basketbol, voleybol sahaları, 800 kişilik iki tribün, süs havuzları, koşu yolu, balıkçı barınakları vb. Kavaklı Sahil Parkı, vatandaşların bölgedeki en gözde uğrak yeri olmasının yanı sıra, kutlamaların ve törenlerin de yapılabileceği seçkin bir mekan özelliği taşımaktadır.Başiskele Sahili: Başiskele mevkiinde, körfezin bittiği noktada 2185 m uzunluğundaki sahil yürüyüş yolunu da içeren sahilde yer alan Nayla Kafe’de çay ve kahve yudumlarken akşam güneşinin batışını seyretmek ayrı bir zevk haline gelmiştir. Gölcük yolu üzerindeki sahil tesisleri sabah erken saatlerden itibaren insanların spor yaptığı bir yer haline geldiği gibi ilerleyen saatlerde kahvaltı etmek, öğle ve akşam saatlerinde de dürüm yemek bir başka güzeldir.

Yarımca Sahili: 110 dönümlük alan içerisinde; taraklı mozaik, granit küp taş ve ahşap yürüme yolları, balık tutma merdivenleri, iki adet kafeterya, çocuk oyun alanları, piknik alanları ile iki adet fitness alanı bulunmaktadır. 1500 bitki ile yeşillendirilen park, her yaştan vatandaşın stresten uzak saatler geçirebilmesi için hizmet sunmaktadır. Her yaştan insanın rahat bir nefes alabileceği yeşil ve denizin buluştuğu bir sahildir.Kerpe: Kandıra'ya 10 km, İzmit'e 50 km uzaklıkta masmavi deniziyle sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir Karadeniz köyüdür. Karadeniz'in hırçın dalgalarının etkilemediği Kerpe, doğal koylara, 150 m mesafeye kadar sığ bir denize ve eşsiz kumsallara sahiptir. Zengin balık çeşidi, tertemiz çam havası, bozulmamış doğal plajlarıyla Kerpe adeta bir tutku beldesidir.Kefken: Kandıra'ya 20 km uzaklıktaki Kefken kıyı yerleşimleri içinde en gelişmiş olanıdır. Denizi, kumsalları ve çam ormanlarıyla Kerpe gibi vazgeçilmeyecek özellklere sahiptir. Amatör sualtı avcılarının uğrak yeri olan Kefken Adası'nda vahşi doğayla içiçe sayısız koylar tatilcileri beklemektedir.Cebeci: Kandıra'ya 27 km uzaklıktaki Cebeci, tertemiz denizi, kumsalları, çam ormanlarıyla ideal bir tatil cennetidir. Özellikle ekonomik açıdan elverişli şartlara sahip olması Cebeci'yi kalabalık ailelerin vazgeçmeyecekleri bir yöre yapmıştır. Cebeci de diğer Kandıra sahillerinde olduğu gibi deniz mevsimi Haziran ortasında başlar ve Ağustos sonuna kadar devam eder. Cebeci sahilleri incecik, tene yapışmayan kumsalı ve gün batımında güneşin eşsiz renklerinin deniz ile kucaklaşmasıyla oluşan "Gurup Vakti" tatilcilerine güzel duygular yaşatır.Sarısu: Kandıra'ya 8 km uzaklıktaki Babaköy sınırları içinde Sarısu Deresinin Karadeniz'le birleştiği yerde kurulmuştur. Ağaçlar arasında süzülerek gelen Sarısu deresinde sazan, tatlısu levreği ve çeşitli tatlısu balıkları yetiştirilmektedir. Sarısu, 1 km uzunluğundaki kumsalı ve masmavi deniziyle gerek günübirlik turizme, gerekse doğa ile baş başa kalmak isteyen tatilciler için ideal bir beldedir.Eskihisar: Gebze'nin günyebatısında, ilçe merkezine 6 km uzaklıktaki Eskihisar, İstanbul-Ankara karayolu ve Gebze İstasyonu ile bağlantılıdır. Eskihisar-Topçular (Yalova) arasında feribot seferleri bulunmaktadır. Eskihisar Köyü tarihi ve mistik kokusu, balıkçıları, limanı ve kalesi ile dinlendirici bir özelliktedir. Ayrıca yine burada bulunan Osman Hamdi Bey Evi ve müzesi de ziyaret edip derin gölgesinde çay içmeden gidilemeyecek bir mekandır.

Karamürsel: Karamürsel sahilinde yer alan çay bahçeleri, yürüyüş ve oyun alanları ile halka hizmet ederken, kıyı şeridinde bulunan balıkçı köyleri ile kent turizmine katkıda bulunmaktadır.


Bayramoğlu: Bayramoğlu Gebze'ye bağlı, İstanbul ve İzmit'in ikinci konut ağırlıklı bir dinlenme merkezidir. Temiz denizi, kumsalı ve modern dinlenme tesisleri ile çeşitli alternatifler sunmaktadır.

Tavşancıl: Orhangazi tarafından 14. yy'da kurulmuştur. Sahilde ve yamaçta olmak üzere iki bölümden oluşur. Asıl Tanvancıl yamaçta olanıdır. Burada 19 yy.'dan kalma tescilli ahşap ve kagir denize nazır konaklar bulunmaktadır. Aşağı Tavşancıldan ise; demiryolu ve D-100 karayolu geçmektedir. Restaurant, çay bahçeleri ve barınakları bulunan Tavşancıl sahil düzenlemesi yapılmış şirin bir beldedir.

..
----------Forumumuza Hosgeldiniz...

Forum Kurallarını okumayı ihmal etmeyin...

Üyelerimizle Tanısmak İçin Buradan Başlamak En iyisi...

Farklı Fikirleriniz mi Var... Burada Bizimle Paylaşın...

yada Kutlama İstediğiniz Ne Varsa Burası Size Her Zaman Açık...

Ayrıca Forum İşleyişiyle İlgili Öğrenmek İstediğiniz Şeyleri Buradan Deneyebilirsiniz...

Keyifli Zaman Geçirmek İçin Buyrun...

içine taş atılmadığında kıpırtısız kalan su birikintisi gibiyim...
Doğrularımı Götürmeye Yetecek Kadar Yanlı$ Yapmadım Hayatta...
Çok Sıkı$tıqım Yerde Bo$ Bıraktım Hep...
$imdi Bıraktıqım Bo$Lukların Birindeyim Belki de...
ama kimsenin Doqrusunu Götürmedim,
ve kimsenin yanLı$ı olmadım!


//<--no_name®-->\\
No_Name isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 01-06-2008, 03:38   #2
No_Name

 
No_Name - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 08-03-2008
Mesajlar: 2.130
Uye No:33
Tecrübe Puanı: 291
Karizma Puanı: 195860
Karizma Derecesi
No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde
Standart

Dağ Turizmi
İlimizde dağ turizmi açısından çok elverişli bir konumda olan Kartepe, İzmit'in güneydoğusundadır. Yüksekliği 1606 m'dir. Çam, kayın, ıhlamur ağaçları ve rengarenk çiçeklerle çevrilmiş yoldan Kuzu Yaylası'na gelindiğinde temiz havanın, panoramik manzaranın ve vahşi doğanın birbiriyle kaynaştığı görülür.
Kış sporlarının yapıldığı diğer turistlik bölgelerimizden deniz manzaralarına sahip birkaç dağdan biri olması nedeniyle ayrı bir gü*zellik taşıyan Kartepe, yaz ve kış faydalanılabilecek bîr özelliğe sahiptir.
Kartepe ormanları ve Kuzu Yaylası, günübirlik ve yatılı turizme hizmet vermektedir. Ayrıca Türki*ye'nin en nefis alabalık cinsi Kartepe üzerindeki küçük göllerde mevcuttur. Günümüzde bahar ve yaz aylarında da gezilmeye elverişli olan Kartepe bu özellikleri dikkate alınarak kış sporlarının yapılabileceği bir turizm merkezi haline getirilmiş olup kayak yapmayı sevenlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Diğer kayak merkezlerinden farklı olarak denize çok yakındır. Özellikle İstanbul’a yakınlığı cazibesini ayrıca artırmış ve Uludağ’a ciddi bir rakip haline gelmiştir.

31.12.2004 tarhinde turizmin hizmetine açılan Kartepe Dağ Turizm Merkezi 5 yıldızlı ve 650 yatak kapasiteli bir otel ve 200 yatak kapasitesi olan 50 müstakil odalı 4 bloklu bir apart Otel'den mevcuttur. Önümüzdeki yıllar hedef 3.200 yataklı bir turizm merkezi oluşturmaktır.

Mesire Yerleri

Kuzu Yaylası Orman İçi Dinlenme Yeri: İzmit'in güneydoğusundaki Kartepe'dedir. Kayın, ıhlamur ve çam ağaçları ve rengârenk çiçeklerle çevrili yoldan dola*narak Kuzu Yaylası'na gelindiğinde doğanın eşsiz manzarası etkileyici bir atmosfer meydana getirmektedir. Kuzu Yaylası'nda halen piknik alanı ve kır lokantası bulunmaktadır.

Gaziler Orman İçi Dinlenme Yeri: Gebze ilçesindeki bu orman içi dinlenme yerinde piknik alanı vardır.

Düzmeşe Orman İçi Dinlenme Yeri: Gebze ilçesindeki bu orman içi dinlenme yerinde düzenlenmiş piknik alanı ve bir büfe bulunmaktadır.

Uzuntarla Orman İçi Dinlenme Yeri: Merkez ilçedeki bu dinlenme yerinde düzenlenmiş bir piknik ve çocuk oyun alanları bulunur.

Maşukiye: Kartepe eteklerinde bulunan Maşukiye, ilimiz sınırları içinde önemli bir mesire yeridir. Temiz havası, alabalık çiftliği, orman içinden akan çağlayanlarla birlikte kestane, meşe, gürgen, ıhlamur, karaağaç, çınar ve meyve ağaçlan arasındaki piknik yerleri, alabalık lokantaları, çiçek seraları ile bir doğa harikasıdır. Cilt ve mide hastalarının yarar*landığı şifalı suları bulunmaktadır.


Soğuksu Piknik Alanı: Merkeze bağlı Bahçecik beldesinde bulunan Soğuksu Piknik alanı, bütün körfezi kapsayan manzarası, temiz havasıyla Kocaeli'nin hemen her yerinden vatandaşların, ağaçlar altında piknik yapmak için akın ettikleri bir mesire yeridir. Bölgeye ismini veren suyun mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Soğuksu tesislerinde dileyenler için et- mangal, soğuk meşrubat ve çay servisi büfe hizmetleri de verilmektedir. Şehitler Korusu: İlimiz merkez ilçe sınırlarında, Bağçeşme mevkiindedir. Antik Çağ'a ait sur duvarları içinde, körfeze ait manzarası ve temiz havasıyla piknik yapmaya müsait bir düzenleme mevcuttur.
Yeniköy- Yazlık Ilıcası: İzmit'in Gölcük yolu üzerinden 15 km güneyde. Yeniköy sınırları içerisinde bulunan Yazlık Ilıcası, denize 3 km mesafededir. Tarihi Ayazma'nm içinden çıkan ve cilt hastalıklarına faydalı 40 derecelik sudan, 1 metre derinliğindeki havuzunda yıkanarak yararlanmak mümkündür.
Başdeğirmen Mesire Alanı: Karamürsel ilçesi Karapınar köyündeki Başdeğirmen Akçat ve Karapınar derelerinin birleştiği yerdedir. Toplam 180 bin m2'lik bir alana yayılan mesire alanı yeşillikler içinde anıtsal çınarların çevrelediği derler boyunca devam eder. Bu alanın sırtlarında doyumsuz manzaralı trekking patikaları vardır.

Kerpe Orman İçi Dinlenme Yeri: Kerpe Kandıra'ya 10 km, İzmit'e 50 km uzaklıkta masmavi deniziyle sırtını ormanlara dayamış şirin bir Karadeniz yerleşmesidir. Eşsiz kumsallara sahip Kerpe'de deniz kıyıdan 150 m öteye kadar sığdır. Zengin balık çeşidi, tertemiz çam havası ve doğai plaj*ları bulunan Kerpe son yıllarda hızla yapılaşmaya ve beton*laşmaya sahne olmaktadır. "Pembe Kayalıklar" olarak bilinen antik liman arkeolojik ve doğal sıt alanı kapsamında koruma altındadır. Kıyıdaki Omar Ağzı'nda yer alan 20 dönümlük orman içi dinlenme yeri konumu bakımından ideal bir mesire yeridir. Burada düzenlenmiş piknik ve çocuk oyun alanları ile soyunma kabinleri, duş ve büfe bulunmaktadır.

Kefken: Kandıra'ya 20 km uzaklıktaki Kefken, Karadeniz kıyısındaki yerleşimler içinde en gelişmiş olanıdır. Denizi, kumsalları ve çam ormanlarıyla Kerpe gibi vazgeçilemeyecek özelliklere sahiptir. Pembe kayalar ilginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken yerlerdendir. Buradaki kayaların özelliği denizde yumuşakken çıkarıldıktan sonra sertleşmesidir. Osmanlı döneminde Sultan Ahmed Camisi ve birçok caminin yapımında insan gücüyle dikdörtgen şekli verilen ve deniz yoluyla İstanbul'a taşınan bu taşların kullanıldığı ileri sürülmektedir.

..
----------Forumumuza Hosgeldiniz...

Forum Kurallarını okumayı ihmal etmeyin...

Üyelerimizle Tanısmak İçin Buradan Başlamak En iyisi...

Farklı Fikirleriniz mi Var... Burada Bizimle Paylaşın...

yada Kutlama İstediğiniz Ne Varsa Burası Size Her Zaman Açık...

Ayrıca Forum İşleyişiyle İlgili Öğrenmek İstediğiniz Şeyleri Buradan Deneyebilirsiniz...

Keyifli Zaman Geçirmek İçin Buyrun...

içine taş atılmadığında kıpırtısız kalan su birikintisi gibiyim...
Doğrularımı Götürmeye Yetecek Kadar Yanlı$ Yapmadım Hayatta...
Çok Sıkı$tıqım Yerde Bo$ Bıraktım Hep...
$imdi Bıraktıqım Bo$Lukların Birindeyim Belki de...
ama kimsenin Doqrusunu Götürmedim,
ve kimsenin yanLı$ı olmadım!


//<--no_name®-->\\
No_Name isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Yanıtla

Etiketler
kocaeli'nin tarihçesi


Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz
vBulletin® Version 3.7.0 Beta 4