Çizgili Forum

Geri git   Çizgili Forum > ÇİZGİ ROMAN, ÇOCUK DERGİSİ, MİZAH ARŞİVİ > Çocuk Dergileri > Çocuk Dergileri Sözlüğü
Üye Ol Yardım Üye Listesi Takvim Tüm Mesajları Okunmuş Say

Yanıtla
 
Seçenekler Stil
Alt 10-08-2009, 23:19   #1
oklitus

 
oklitus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 06-02-2009
Mesajlar: 6.988
Uye No:1066
Tecrübe Puanı: 62957
Karizma Puanı: 62703319
Karizma Derecesi
oklitus isimli üye tecrübe puanı sistemini kapatmıştır.
Standart

DİYANET ÇOCUK DERGİSİ


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilk sayısı Temmuz 1979 tarihinde çıkartılan Diyanet Çocuk Dergisi, 30 yıla yaklaşan kesintisiz bir yayın sürecine sahiptir. İlk 4 sayısı üç ayda bir, ikinci 4 sayısı iki ayda bir yayınlanan dergi, 9. sayıdan itibaren aylık periyoda dönmüş ve bu periyodu günümüze değin sürdürmüştür. Sürekliliğindeki en önemli faktör, içeriğinden ziyade kurum dergisi olması ve bu nedenle finans sıkıntısı yaşamamasıdır. Banka ve gazete destekli diğer çocuk dergilerinin bir bir kapanması ve günümüze ulaşamamış olması bu yargıyı bir ölçüde zayıflatmakta ise de, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dergiyi parasal amaçla çıkarmıyor oluşu, yurtdışı temsilcilikleri ve yurtiçi taşra teşkilatları vasıtasıyla dağıtımını rahatlıkla yapabilmesi, bahsedilen faktörü güçlü kılmaktadır.

1980’li yılları, çoğunluğu siyah-beyaz 36 sayfalık bir çocuk dergisi olarak yaşayan Diyanet Çocuk, 100’lü sayılara ulaştığı 90’lı yılların başında parlak kağıda basılmaya ve kısa bir süre sonra da tamamı renkli yayınlanmaya başlanmıştır. Ocak 1993 tarihli 150. sayı ile birlikte 52 sayfaya çıkan derginin kağıt kalitesi de değişmiştir artık. 2000’li yıllara gelindiğinde ise dergi tamamen kuşe kağıda basılacaktır. 2006 yılından itibaren verilmeye başlanan “Tatil Arkadaşım” ilavesi ise, sayfa sayısının dergininkinden daha fazla olması bakımından dikkat çekicidir.


1980 ve 1990’lı yıllardan Diyanet Çocuk kapakları


Diyanet Çocuk Dergisi’ndeki hikaye, masal, bulmaca, şiir ve çizgi romanlar eğlence unsuru olmaktan ziyade, dini ve ahlaki mesajlar vermeye yönelik bir içeriğe sahiptirler. Dergideki konuların neredeyse tamamı, bu tema üzerine oturtulur. Amaç ve sonuç ne olursa olsun, derginin formatı, yayınlandığı dönemlerdeki diğer çocuk dergilerine yakın olmuştur hep. 80’li yıllarda çizgi romanların görünümü ve diğer konulara iliştirilen resimler, dönemin diğer çocuk dergilerindeki gibidir. Ama 2000’ler geçildiğinde, kuşe sayfalarda izlediğimiz resimlerin estetik zayıflığı ve iyice azalan çizgi romanlar, çocuk dergilerindeki popülist ve kolaycı yaklaşımın bir yansıması olarak Diyanet Çocuk’ta da hissedilir.

Sizden Gelenler sayfasında okurlardan gelen şiir, bilmece, resim, fıkra, atasözü türünde çalışmalar yer almış, ilerleyen yıllarda bu sayfaların sayısı artarak devam etmiştir. Bu sayfalara gelen resimlerin artması, daha sonra Genç Ressamlar başlığının açılmasını doğurmuştur. İlk sayılardan itibaren derginin olmazsa olmaz sayfalarından birisi de çocuklardan gelen fotoğrafların yayınlandığı Fotoğraf Albümü’dür. Yalnızca bu albümde değil, okuyucu mektuplarına ayrılan tüm sayfalarda bu tür fotoğraflara rastlamak mümkündür. Bu durum 1990 sonrası Diyanet Çocuk Dergisi’nin çocukları mutlu etmek adına yaptığı bir tercih olsa da, derginin muhtevasına katkıda bulunmadığı bir gerçektir.

Derginin ilk 50 sayılık panoramasına bakıldığı vakit görünen tabloda yer alan çizer isimleri; Mehmet Kavas, Ahmet Efe, Kasım Özkan, Fatih Yiğit, Alim Korkmaz, Engin Alptekin, Abdullah Manaz, Bahri Şahin, özellikle karikatür çizimleri ile Yusuf Ziya Kosifoğlu, Topuz'un yaratıcısı Vehip Sinan, Erol Yıldır ve kimi hikayelerde adı Ahmet Bozok olarak ta geçen Ahmet Yozgat'tır. Diyanet Çocuk'ta çizim destekli hikayeler bir tarafa bırakılırsa çizgi roman formatında yayınlanan ilk çalışma, 5. sayıdaki Vehip Sinan'ın "Topuz Kül Işın'ın Peşinde" isimli kitabından alınan bir Topuz macerası olmuş, bunu bir sonraki sayıda N. Yalaza Taluy'un yazıp Erol Yıldır'ın çizdiği 7 tam sayfalık "Zeytin Küpü" isimli hikaye takip etmiştir. Sonraki sayılarda kısa çizgi roman denemeleri yayınlanmaya başlanmıştır.

1980-1990 arasında Kemalettin Tuğcu, Peyami Safa, Mehmet Bulut, Göktürk Mehmet Uytun, Üzeyir Gündüz, Mehmet Emin Yurdakul, Zarife Canan isimleri, hikaye ve şiirlerde karşımıza çıkarlar. Bu dönemde resim destekli hikaye, masal ve şiirler bolca yer almıştır dergide. Sağlık, Bilmece Bulmaca, Canlıların Dünyası sayfalarının yanı sıra, Subutay Hikmet Karahasanoğlu’nun Nasrettin Hoca fıkralarını şiir halinde hazırlaması, akıllarda kalan konulardır. Dönemin unutulmaz çizgi romanı ise, bazı kareleri başka çizgi romanlardan alıntı olmasına rağmen, Bahattin Atak’ın Türkiye Çocuk dergisinde de yayınlanan Battal Gazi’sidir. Çizerlerden bahis açılınca, Hayrettin Ekmen’i de eklemek lazım gelir.

90’lı yıllarda derginin kadrosu bir hayli zenginleşmiştir. Sabit bir kahramanı olmayan birkaç sayfalık çizgi romanlar söz konusudur. Bu çizgi romanlarda imzası olan çizerler ise; Ramazan Türkmen, Yüksel Namlı, Engin Doğan, Ahmet Yozgat, Mustafa Önsoy, İsmail Ev, Serpil Meral Tanyel, Sadık Mustafa, Sadık Ağzıküçük, Abdurrahman Doğan, Ali Kafalı, Dilaver Acar, Altay Yağmurobalı, Bedirhan Can, Hakkı Uslu, Ömer Kaya, Seyit Kaya, Kemal Pak, Ahmet Kemal, Mustafa Afşin Gürler, Orhan Dündar, Erhan Dündar, Ahmet Acıduman ve karikatürleriyle Eşref Kotan’dır. Yine bu dönemin dikkat çeken çizgi romanı ise, Orhan- Erhan Dündar’ın hazırladıkları Dede Korkut Hikayeleri’dir. Tarihte Bu Ay’da değişik çizerleri görmek mümkünken, Kıssadan Hisseler’de Bahattin Atak’ın imzası vardır.


Bahattin Atak’tan Battal Gazi ve Sadık Mustafa’dan İsimsiz Çocuk çizgi romanlarına ait örnek sayfalar


Diyanet Çocuk dergisinin 90 sonrası çizgi roman dışı başlıklarında, Yavrularımıza Din Bilgileri, Geleneklerimiz Göreneklerimiz, Bilgi Dağarcığı, Sevgili Peygamberimiz, Yurttan Haberler, Birlikte Öğrenelim, Bir Demet Şiir gibi konularda, Hayati Otyakmaz, Mustafa Ruhi Şirin, Gülseren Çelik, Bestami Yazgan, Yusuf Kol, Sırrı Er, Talip Uluşan, Zekai Eryalaz, Şule Yazgan, Mehmet Kol, Latif Karagöz, Rıfkı Kaymaz, ve Gaffar Tetik’in yazılarını okuruz.

2009 Diyanet Çocuk dergilerindeyse, Ayla Ablak’ın yazıp Volkan Akmeşe’nin çizdiği Nasreddin Hoca ile Keloğlan’ın yanı sıra, Serhat Albamya’dan kısa çizgi hikayeler yer alır.

Diyanet Çocuk dergilerinde yayınlanan çizgi romanlar , ilk olarak 1996 yılında Ahmet Yozgat tarafından yayına hazırlanarak, albümler halinde basılmış ve ilerleyen yıllarda bu albümleri izleyen yenileri de gelmiştir. Aralık 2009 tarihinde 353. sayısı yayınlanan dergi, yayın hayatına devam etmektedir.


Diyanet Çocuk Dergisi çizgi romanlarının derlendiği albümlerden örnek kapaklar*oklitus tarafından hazırlanmıştır.

Konu oklitus tarafından (04-01-2010 Saat 23:49 ) değiştirilmiştir.. Sebep: bilgiler güncellendi.
oklitus isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Yanıtla

Etiketler
ali kafalı , altay yağmurobalı , bahattin atak , çocuk dergileri , diyanet çocuk , mustafa afşin gürler , ramazan türkmen , sadık mustafa


Konuyu toplam 2 üye okuyor. (0 kayıtlı üye ve 2 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz
vBulletin® Version 3.7.0 Beta 4