Çizgili Forum

Geri git   Çizgili Forum > 1980' Lİ YILLAR > 1980'ler de Müzik ve Magazin
Üye Ol Yardım Üye Listesi Takvim Tüm Mesajları Okunmuş Say

Yanıtla

Seçenekler Stil
Alt 17-08-2008, 12:23   #1
darkmalt

darkmalt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Eskişehir
Uye No:109
Tecrübe Puanı: 5000
Karizma Puanı: 17678401
Karizma Derecesi
darkmalt şöhret ötesinde darkmalt şöhret ötesinde darkmalt şöhret ötesinde darkmalt şöhret ötesinde darkmalt şöhret ötesinde darkmalt şöhret ötesinde darkmalt şöhret ötesinde darkmalt şöhret ötesinde darkmalt şöhret ötesinde darkmalt şöhret ötesinde darkmalt şöhret ötesinde
yeni Barış Manço - Anıları

Yıllarca birlikte çalıştığı kameramanı Erkan Umut'un ağzından anılar

Yer: Japonya Yıl: 1995

Japonya'daki Barış Manço'nun ikinci tunesinde otobüsümüzle yol alırken sahil kenarında bir kasabada mola verdik. Orada bulunan üç kadın Barış'ı tanıdı ve ondan imza istedi. Barış bize dönerek kağıt ve kalem istedi ama hiçbirimizde o an yoktu. Bir klasik Barış Manço espri yeteneği ve zekası olarak kadınların sırtlarını döndürerek tek tek herbirine parmağıyla imza attı... Kadınlar hem şaşkınlık hem de hayranlık ifadeleriyle Barışa teşekkür ettiler. Bu kendi video kameramla bizzat filme alınmış olup, gösterileceği günü bekliyor...

KARATE
Yer: Japonya Yıl: 1995 Şehir: Osaka

Japonya'daki Barış Manço'nun ikinci tunesinde Osaka Concert Hall'da Barış için en önemli konserin başlangıcına dakikalar var. Bu konserin verilen diğer konserlerden farkı Japon TV tarafından filme ve plak şirketince de CD ve kaset yapılmak üzere ses kaydının alınacak olmasıydı. Bizler de aynı zamanda her konser gibi çekim yapacaktık. Kameranın akülerini sahneye bağlantısı olan makyaj odasında şarja bağlamıştık. Konserin başlamasına bir dakika kala aküleri heyecanla odada unuttumuzun farkına vardım. Konser salonu çok karmaşık bir yapıya sahipti. Arkadan dolaşıp makyaj odasına ulaşmak epey zaman alacak ve kaybolup odayı bulup ve dönene kadar konser başlamış olacaktı. Konserin bizce baştan sona alınması Barış tarafından tembihlenmişti. Dolayısıyla en pratik çözüm sahneye çıkıp oradan makyaj odasına sızmaktı. Ben de onu yaptım ve olanlar oldu... Sahneye çıkar çıkmaz biri sahne sorumlusu diğeri bizim sorumlumuz beni makyaj odasına girmeme ramak kalmışken yakaladılar ve bana bir güzel birkaç karate darbesi verdiler. Bu olayın olmasına saniyeler kala Barış böyle bir olay olacağını gördü ve zekasıyla o an bile durumu hafifletmek için bana "Erkan, what are you doing maaan? (Erkan, oğluuum ne yapıyorsun?)" diye anlamaları için Türkçe yerine İngilizce bağırdı... Meğersem Japonyada insanlar sahneye bir Tanrı gibi tapıyorlarmış ve bu yaptığım çok büyük saygısızlıkmış... Tabii sonra benden defalarca özür dilendi ve benim için özel bir yemek düzenlendi ama ben o gün hayatımın en zor çekimini herşeye rağmen yaptım.

Önemli bir şeyler eklemek isterim: Barış Japonca olarak seslendirdiği "Tokino tabibito" adlı parça her konserde Japon'ları duygulandırdı ve biz dahil olmak üzere ağlattı. Bu çok büyük bir başarı ve yetenektir.
Biz ekip olarak (çekim ekibi ve Kurtalan Ekspres üyeleri) ondan bir hafta sonra Tokyo'ya geldiğimizde Barış Japonca konuşuyordu!...
Geniş plan Barış'lı manzara çekimleri yaparken genelde pan dediğimiz kameranın yatay hareketini kullanıp o resimde yokken onu resme sokardık... Biz söylemeden o ne zaman resme girdiğini hisseder ve hareketine başlardı.

SÜRPRİZ TIRMANIŞ

Maalesef tam olarak hatırlayamadığım tropik bir yerde Barış'ın meşhur kameraya doğru yürüyüşlerinden birini çekiyorum. Barış herzaman hareketlerine başladığında muazzam olaya konsantre olur ve gözü hiçbir şeyi görmezdi... Bana doğru epeyce yürüdükten sonra resmin içerisinde kompozisyon olarak hoş duran ve önüne çıkan yatık ağaca gayriihtiyari tırmanmaya başladı. Bir süre sonra tam olarak çıkamayacağını anlayıp "yavvv ben ne yapıyorum arkadaş!" dediğini ve bizim de onunla birlikte kahkahalara boğulduğumuzu daha dün gibi hatırlıyorum... Hatta o an, kameraya sallantılı bir şekilde kaydedilmiştir. Barış bambaşkaydı. Bana inanın ki 20 seneyi aşkın meslek yaşamımda onun gibi bir başka kişiyle daha karşılaşmadım! Onu tanıdığım ve onunla çalıştığım için gurur duyuyorum!!!
darkmalt isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 16-07-2009, 20:06   #2
lastconan

lastconan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Kütahya
Uye No:1215
Tecrübe Puanı: 525
Karizma Puanı: 477737
Karizma Derecesi
lastconan şöhret ötesinde lastconan şöhret ötesinde lastconan şöhret ötesinde lastconan şöhret ötesinde lastconan şöhret ötesinde lastconan şöhret ötesinde lastconan şöhret ötesinde lastconan şöhret ötesinde lastconan şöhret ötesinde lastconan şöhret ötesinde lastconan şöhret ötesinde

Yıl 84 ya da 85. Üniversite yılları. Fakülte o zaman Kadıköy'de, Numune Hastanesinin karşısında. Zaman zaman altıyoldan sağa sola, yukarı aşağı keşfediyoruz İstanbul'u. İşte böyle bir gün avare avare gezerken caddede bağrışan çocuklar gördüm. Arkası bana dönük, uzun saçlı bir büyüğün etrafını sarmışlar; ellerindeki defter ve defter yapraklarını uzatıp "Amca, bana da bana da," diye yırtınıyorlar. Ben olayı şaşkınlıkla seyrediyorum.Ne olup bittiğini anlayamadım. Ta ki çocukların işi bitip ortalarındaki "amcaları" yüzünü benim olduğum tarafa dönene dek. Evet, tahmin ettiğiniz gibi sevgili Barış Manço idi. Çocuklara imza veriyordu. Sonra yürüdü gitti.

Ben ilk defa bir ünlüyü kanlı-canlı görüyordum. Uzun süre arkasından baktım. Neden sonra bir imza almadığımı farkettim. Ama artık çok geçti, şimdi ise imkansız.

İlkel Çağların Yenilmez Savaşçısı

lastconan isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 13-10-2009, 16:44   #3
ZuCChiNi

ZuCChiNi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Kayseri
Uye No:237
Tecrübe Puanı: 126
Karizma Puanı: 98241
Karizma Derecesi
ZuCChiNi şöhret ötesinde ZuCChiNi şöhret ötesinde ZuCChiNi şöhret ötesinde ZuCChiNi şöhret ötesinde ZuCChiNi şöhret ötesinde ZuCChiNi şöhret ötesinde ZuCChiNi şöhret ötesinde ZuCChiNi şöhret ötesinde ZuCChiNi şöhret ötesinde ZuCChiNi şöhret ötesinde ZuCChiNi şöhret ötesinde

BARIŞ MANÇO'NUN FRANSIZ SUNUCUYA VERDİĞİ CEVAP

Barış Manço Fransa'da bir televizyon kanalının canlı yayınına misafir olmuştur. Karşısında ki sunucu oldukça küstah bir şekülde elinden geldiğince Barış Manço ile dalga geçmeya çalışmaktadır. Sürekli, "İşte Türk, yani barbar, vahşi vs..." demektedir. Barış Manço daha fazla dayanamaz ve sunucuya "yanınızda kâğıt para var mı?" diye sorar! Sunucu bu soruya şaşırır ve gayri ihtiyari "evet var ama ne olacak?" der. Barış Manço ısrar edince cebindeki kâğıt paraları çıkarmak zorunda kalır. Bu olaydan az önce Barış Manço canlı yayında "Anahtar" adlı şarkısını söylemiştir. Bu şarkının bir bölümü şöyledir:
"Beş Akif-bir Saat Kulesi, iki Kule-bir Fatih, beş Fatih-bir Mevlana, İki Mevlana-bir Sinan"... (Barış Manço / Anahtar şarkısı / Darısı Başınıza Albümü / 1992)
Bu şarkı bir matematik sorusudur ve şarkıda adı geçen kişiler o dönemde kullanılan kağıt paralarımızın arkasında fotoğrafı olan kişilerdir.
Barış Manço sunucuya sorar: "Bu paranızda fotoğrafı olan kişi kim?" Sunucu: "General Bilmam Kim" Barış Manço diğer paralardaki fotoğrafları olan kişileri de tek teksorar. Sunucunun verdiği cevaplar hep aynıdır: "General...", "Amiral...", "Komutan..." Sunucun bu "Falanca General, falanca Amiral, falanca Komutan" cevabından sonra, bu sefer de Barış Manço cebinden Türk paralarını çıkarır... Sunucuya der ki:
"Bu parada fotoğrafı olan kişi Mehmet Akif Ersoy'dur; Şairdir. Bu fotoğraftaki kişi Mevlana'dır; Düşünürdür. Bu fotoğraftaki kişi Fatih Sultan Mehmet'dir; Adaletin sembolüdür. Bu paradaki kişi ise Atatürk'tür. "Yurtta barış, dünyada barış" diyen kişidir. Bizim paralarımız bunlar. Biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasına "şairlerimizin", "düşünürlerimizin", "bilim adamalarımızın" fotoğraflarını bastık... Siz Fransızlar kendiniz barbar, vahşi olduğunuz için paralarınızın arkasına hep savaş adamlarının fotoğraflarını basmışsınız!" der.
Barış Manço'nun bu müthiş cevabından sonra televizyon yöneticileri canlı yayını keserler ve kütah sunucuyu oradan kovarlar, yerine başka bir sunucu gelir ve canlı yayın tekrar başlar. Yeni sunucu Barış Manço'dan ve Türklerden özür diler. Programa böylece devam edilir.

Barış Manço'nun okudukça okuyasım geldiği bir anısıdır.
ZuCChiNi isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 17-10-2009, 12:28   #4
galactica

galactica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Ankara
Uye No:3984
Tecrübe Puanı: 5897
Karizma Puanı: 5862462
Karizma Derecesi
galactica şöhret ötesinde galactica şöhret ötesinde galactica şöhret ötesinde galactica şöhret ötesinde galactica şöhret ötesinde galactica şöhret ötesinde galactica şöhret ötesinde galactica şöhret ötesinde galactica şöhret ötesinde galactica şöhret ötesinde galactica şöhret ötesinde

Sevgili ZucchiNi'nin bu yazısı Barış abi'nin yukarda anlatılanlar gibi kıvrak zekasının bir örneği. Yalnız ben bu olayın Almanyada ve alman sunucu arasında geçtiğini biliyordum.

http://img38.imageshack.us/img38/4011/galactica3.jpg
galactica isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 24-10-2009, 23:01   #5
Zagor_Tenay

Zagor_Tenay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: ANKARA
Uye No:2155
Tecrübe Puanı: 1347
Karizma Puanı: 1281396
Karizma Derecesi
Zagor_Tenay şöhret ötesinde Zagor_Tenay şöhret ötesinde Zagor_Tenay şöhret ötesinde Zagor_Tenay şöhret ötesinde Zagor_Tenay şöhret ötesinde Zagor_Tenay şöhret ötesinde Zagor_Tenay şöhret ötesinde Zagor_Tenay şöhret ötesinde Zagor_Tenay şöhret ötesinde Zagor_Tenay şöhret ötesinde Zagor_Tenay şöhret ötesinde

Mekanı Cennet olsun Nur içinde yatsın Barış abimiz..Anlatımlar için başta sevgili Üstadıma ve tüm dostlara teşekkürler....

TARAYACAKLARIM (COMIC SOON)
BONANZA:5-6-7-8-10-12
BAHADIR:7-8-9-10-11-12-13
SUPERMAN SUPER SERİ:64
ÖRÜMCEK ADAM SUPER SERİ:21
Zagor_Tenay isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 25-10-2009, 00:00   #6
masima

masima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uye No:3707
Tecrübe Puanı: 37476
Karizma Puanı: 37349484
Karizma Derecesi
masima şöhret ötesinde masima şöhret ötesinde masima şöhret ötesinde masima şöhret ötesinde masima şöhret ötesinde masima şöhret ötesinde masima şöhret ötesinde masima şöhret ötesinde masima şöhret ötesinde masima şöhret ötesinde masima şöhret ötesinde

hem sevgili üstad darkmalt ın hem de sevgili zucchini nin yazdıklarını büyük bir keyifle okudum , keşke biraz daha uzun olsaydı çünkü bu anılara doyum olmuyor,hem gururlandım hem de böyle bir insan aramızdan erken ayrıldığı için hüzünlendim.

her ikinize de sonsuz teşekkür ederim ,muhteşem anılarmış doğrusu

masima isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Yanıtla

Etiketler
anılar , barış , manço

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir)

Seçenekler
Stil